Táltosfog
Kiről szól a mese?
2022. augusztus 3.Bodrogi Csongor azon tűnődik el legújabb esszéjében, miért jó, hogy a regényalakoknak nincs megfelelőjük a valóságban.
TovábbA közös élet szárítókötele. Szlukovényi Katalin „Nagymosás” című versére
2022. július 27.Enesey Diána miniesszéje arról, hogy mi történik az eltüntetni vágyott foltjainkkal.
TovábbA világutazó ötszáz eurós bankjegy históriája
2022. július 20.Mirkó Anna szerkesztőnk Szicíliában járt, írásából pedig kiderül, mi lett az 500 euróssal, amit magával vitt a maffia fellegvárába.
TovábbKönyvtitkok, egy írókör születéséről és működéséről
2022. július 13.Kákonyi Lucia írása egy titkos klub életébe enged bepillantást. Avagy: hogyan is készülnek a könyvek?
TovábbSegítenek-e a könyvek?
2022. július 6.Nem tudom, Önök hogy állnak a pandémia mellék- és utóhatásaival, én éppen eléggé vacakul. Kellemetlenül hosszú ideje méghozzá, de sikerült az első lépést megtenni a jó irányba. Ám hogy mi is pontosan a jó irány, és kaphatunk-e segítséget a a könyvekből? Nem tudom. Szalay Gergely írása.
TovábbA medieval fantasy és XIX. századi magyar irodalom
2022. június 30.Bánki Éva esszéje a mai fantasy-irodalom magyar irodalmi előzményeivel foglalkozik: Vörösmarty korai eposzaival és Petőfi János vitézével.
TovábbAz arab meg a hárfa
2022. június 21.Hacsek Zsófia azon gondolkodott el, hogyan úsznak el a hétköznapok hol rohanó, hol lelassuló világában a nagyobb, távlatibb célok. Tragédia két felvonásban.
TovábbGyerekszemek
2022. június 15.Bodrogi Csongor ezúttal egy régi könyvet talált, amelyből kiderül, hogy a gyerekek jobban értenek a művészethez, mint gondolnánk.
TovábbDrafting Futures
2022. június 3.Kákonyi Lucia egy különleges képzőművészeti kiállításról számol be nekünk.
TovábbGörbehát, görbeorr
2022. május 19.Hacsek Zsófia filmvetítésen járt, amelynek kapcsán elgondolkodik, hogyan ábrázolták százkét éve a gonoszt, és ennek milyen jelentősége lehet ma is.
TovábbSzerelmi apró
2022. május 11.Bánki Éva írása a társkereső hirdetések mélységeibe kalauzol minket.
TovábbKőbányai randevú
2022. május 5.Kákonyi Lucia tárcája egy Szinyei-kiállítás leírása, de sokkal több annál: emlékezés egy gyerekkor mellbevágó Szinyei-élményeire, az egyik legnagyobb magyar festő XX. század végi tovább élésére Kőbányán és a Duna-parton.
TovábbVarga-Sinai Gizella: A Szerelem rabjaként szabad madár lettem! — avagy Irán belülről
2022. április 28.Mennyit tudnak Önök Irán egyik legelismertebb festőnőjéről? Aki ráadásul magyar? És mellesleg verseket is ír, nemrégiben pedig egy önéletírást is megjelentetett? Nem sokat? Sejtettem. Én sem tudtam sokat sem róla, sem Iránról.
TovábbBeszélgető cikkecske: Apám óriás lesz
2022. április 19.Szerzőink, Hacsek Zsófia és Szalay Gergely elolvasták Haász János első „felnőtt” novelláskötetét, és megírták, mi minden jutott róla eszükbe. Novellák, tárcák, nyolcvanas évek, tér és idő relativitása és az apafigurák fontossága.
TovábbÖnismeret és tabutörés — beszélgetés Háy János Mamikám című regényéről
2022. április 13.Szerkesztőségünk két tagja, Dobák Viktória és Bodrogi Csongor úgy döntöttek, hogy elolvassák Háy
János legutóbbi, nagy vihart kiváltott kötetét, és elbeszélgetnek tapasztalataikról.
Világbéke, egyebek
2022. április 7.Bánki Éva egy nyolcvanas évekbeli úttörőtábor emlékeit eleveníti meg, hogy máig sugárzó tanulságokkal szolgáljon nekünk.
TovábbAlíz tükörországa, a hetedik kerület utcái és a Tüskevár
2022. március 30.Mirkó Anna ezúttal az örök útonlevés és az olvasás titokzatos összefüggéseibe világít bele.
TovábbA közelségben megbúvó idegenség — Érzelmes széljegyzet Tóth Krisztina „Szilveszter” című verséhez
2022. március 23.Enesey Diána egy szilveszteri verset szed elő nekünk, de gyorsan kiderül róla, mennyire — mindig — időszerű.
TovábbA vad császár még egyszer magához ölel
2022. március 9.Hacsek Zsófia tárcája egy tiroli sírégióról és arról, amikor egy kicsit megáll a világ.
TovábbA vicces Babits
2022. március 2.Bodrogi Csongornak ezúttal a nemrég kibontakozott Háy-vitáról eszébe jutott Babits Mihály, a magyar irodalom egyik leghumorosabb szerzője.
TovábbBorban az igazság, sörben a kitartás?
2022. február 23.Enesey Diána ezúttal egy különlegesen hétköznapi, felesleges emberről szóló könyvet mutat be nekünk.
TovábbFérjkívánság
2022. február 16.Rovatunkban ezúttal igazi kuriózumként egyik szerkesztőnk, Dobák Viktória egy saját novelláját közöljük, melyben egy mély titkokkal terhes este története bontakozik ki.
TovábbItt és más
2022. február 10.Van-e még vallás? Mi a kereszténység funkciója mai világunkban? Ki mondhatja ezt meg? Bánki Éva tűnődését olvashatjuk egy Győrffy Ákos-költeményről.
TovábbBeszélgető cikkecske: Hová lettél, szép világ?
2022. január 26.Büszkén mutatjuk be a Szófa új kezdeményezésének első részét: egy valamilyen okból népszerű könyvet többen is elolvasunk, és elmondjuk, mit gondolunk róla. Egymásra is reagálva, szándékosan különböző olvasói alapállásból. Mit szól Sally Rooneyhoz a fiatal nő és az öregecskedő férfi?
TovábbLáb-, vég- és margójegyzetek az én Irodalmi Évtervezőmből
2022. január 19.A Szófa múlt szombaton Irodalmi Évtervező címmel tartott kerekasztal-beszélgetést. Hacsek Zsófia ennek kapcsán gondolja most végig az évtervezés, azaz inkább az évtervezhetetlenség egy örök dilemmáját. Mit, hogyan olvassunk inkább: újAT, vagy újRA?
TovábbUtazás a szerelem mélyére
2022. január 12.Bodrogi Csongor írása Enyedi Ildikó A feleségem története című filmjéről.
TovábbA Szentlélek Pasolinit olvas
2022. január 5.Vajon mi a háttere a Bibliában Saul példátlan szenvedélyének, mellyel Dávid életére tört? Bánki Éva próbálja új szemszögből megközelíteni ezt a nagyszerű bibliai történetet.
TovábbMoszkvai idő szerint
2021. december 31.Mirkó Anna ezúttal arról ír, hogyan karácsonyozik (és szilveszterezik) egy kétnyelvű, kétlaki család Oroszországban és Magyarországon.
TovábbA szerelmet beteljesítő művészet? — Széljegyzet Woody Allen Annie Hall című filmjéhez
2021. december 15.Enesey Diána ezúttal egy filmklasszikus kapcsán osztja meg észrevételeit szerelem és művészet viszonyáról, a kifejezhetetlenség csapdájában verdesve.
TovábbA rendszerváltás ritkán tárgyalt perspektívái – Finy Petra: Kerti szonáta
2021. december 9.A múltkor arról keseregtem, írja Szalay Gergely, hogy az irodalomban nem foglalkozunk eléggé a rendszerváltás környékével, a Kádár-rendszer végnapjaival. A korszak névtelenül maradt szereplőiről már nem is beszélve. Ez a könyv ezt teszi.
TovábbItt jártak a németek
2021. december 2.Coventry igazi novemberi város, egész évben az - írja otthonáról Hacsek Zsófia. Hogy miért ennyire fontos ez a hónap a közép-angliai településen, és mi mindent csinált szerzőnk az utolsó Táltosfog óta, kiderül ebből a legújabb írásból.
TovábbKik élnek mellettünk?
2021. november 24.Bodrogi Csongor ezúttal ismét filmekről írt. Egy spanyol és egy német alkotás kapcsán osztja meg reflexióit a társadalmi együttélés problémáiról.
TovábbFelejtünk emberként viselkedni
2021. november 17.Új szerzőt köszöntünk rovatunkban: Mirkó Anna osztja meg velünk gondolatait Almási Miklós filozófus Közeli jövőnk és távoli jelen című kötetéről, mely korunk vélhetően legaktuálisabb kérdését, az elkütyüsödésünket tárgyalja.
TovábbMiért olvas a Madonna?
2021. november 10.A Szófa egyik alapítója, Bánki Éva legújabb esszékötetéért Szépíró-díjban is részesült. Legújabb írásában egy nagyon aktuális problémát világít meg — egy nagyon régi festményen eltűnődve.
TovábbA megfiatalodás szabadulógyakorlata
2021. november 4.Enesey Diána írása Szabó T. Anna Szabadulógyakorolat című kötetének címadó novelláját igyekszik értelmezni és egyúttal átérezni is.
TovábbBeszélgessünk a rendszerváltásról!
2021. október 28.Egy Táltosfog-ajánlón kezdtem dolgozni, amikor csendben rádöbbentem: nem állunk különösebben jól a rendszerváltás irodalmi feldolgozottságával. Ideje lenne ezen változtatni. Szalay Gergely írása.
TovábbKöltészet receptre: a pszichoanalitikus szófája és a versek patikája
2021. október 21.Hacsek Zsófia irodalmi fesztiválon járt, ahol olyat látott, amilyet még soha. Ha azt hiszed, téged már nem tudnak meglepni az ilyen rendezvények, mindenképpen olvasd el a tárcát... mert hátha mégis!
TovábbKönyv utca
2021. október 13.Bodrogi Csongor ezúttal a mindenütt jelenlévő könyvek csodájáról írt, és arról, hogy "az irodalom mindenkit befogad".
TovábbPilinszky és Heatchcliff
2021. október 6.A Szófa egyik alapító szerkesztőjét, több kitűnő regény és novelláskötet szerzőjét, Bánki Évát aligha kell bemutatnunk leghűségesebb olvasóinknak. Olvassuk most el az ő gondolatait Pilinszky különleges szexuális életének irodalmi lenyomatáról.
TovábbA (rá)csodálkozás értelmezési szintjei Széljegyzet Bohumil Hrabal Házimurik című önéletrajzi írásához
2021. szeptember 30.A Táltosfog rovatban az emberi élet meghatározó, folyamatokat elindító élményéről, a csodálkozásról ír Enesey Diána.
TovábbToxikoma és a magyar valóság – vélemény és gondolatébresztő
2021. szeptember 23.A Táltosfog rovatban Dobák Viki írását olvashatjátok: "Kicsit karcosabb témát választottam, mert hiszem, hogy kell tudni szépen írni a rút dolgokról is. A Toxikoma ihletettségű írásba befért egy kis film- és egy kis társadalomkritika."
TovábbA sci-fi köszöni, jól van: Ready Player Two
2021. szeptember 16.Ha már nemrégiben volt egy Stanislaw Lem évfordulónk, ajánlanánk a becses olvasó figyelmébe egy nemrégiben megjelent sci-fit, ami a műfaj legszebb hagyományait folytatja, határozottan huszonegyedik századi módon. Szalay Gergely írása.
TovábbMinden azzal kezdődött, meséli a Könyvtáros...
2021. szeptember 9.Hacsek Zsófia tárcájában szó esik költözésről, nehéz döntésekről és színházról.
TovábbAz élet közepén és azon is túl
2021. szeptember 1.Új rovatunk első írásában három új filmről osztja meg benyomásait Bodrogi Csongor.
Tovább