Minden könyvben, legyen az jól megírt, megszerkesztett magas irodalom vagy a gyakran alábecsült lektűr, van legalább egy titok, amiért érdemes elolvasni, és minden könyvnek van legalább egy olvasója, akit megszólít, „utaztat” a szerző. És mi boldogan utazunk, mélységekbe ereszkedünk, magasságokba emelkedünk, együtt élünk a szereplőkkel, és megtaláljuk azt, ami adott élethelyzetünkre rezonál.


A legnagyobb titok az alkotás folyamata mind az író, mind az olvasó részéről. Írunk regényvázlatot, megtervezzük karaktereinket, felkeressük a helyszíneket, feltöltjük főszereplőnk éléskamráját és megalkotjuk ruhatárát, de a szöveget sokszor nehéz megzabolázni, felbuggyan a mélyből, elszabadul és éli saját életét, sodornak az események,
hat az olvasóra, berántja, és már ketten alkotnak, mert ha jó az utazás, akkor az olvasó képzelete menthetetlenül kitör az író által adott keretek közül és a történet új irányt vesz, új értelmezést nyer.


A Könyvtitkok Klub az a hely, ahol az írók és az olvasók szimbiózisban élnek, és ezt az együttélést, kölcsönhatást figyelik és elemzik. A csoportra 2020-ban, két covid-lezárás között bukkantam rá, úgy hangzott, mint valami titkos társaság. Csatlakoztam. Nádasi Krisz regényíró kurzusán nyitott, befogadó és támogató közösségbe kerültem, ahol olvasunk és írunk, vagy fordítva, vizsgáljuk a klasszikusokat, hogyan hatottak saját korukban és hatnak a mai világban, olvasunk kortársakat, magasirodalmat és lektűrt. Megvizsgáljuk, mitől lett egy könyv sikeres, a másik meg nem. Széles a paletta, és mi hónapról hónapra találkozunk.

 

 

 

Miért jövünk össze újra meg újra?

„Isteni a társaság, csupa tehetséges, kedves ember. Tanulok, észreveszem magamon a fejlődést. Kihúz a hétköznapokból, amit megtehetne más program is, mégis inkább ezt választom.” (Hegedűs Anikó)

„Rengeteg érdekes téma és nemcsak az írással kapcsolatban. Mindig gazdagodom valamivel.” (Mitág Tamás)

„Tudatosabbá válik az írásom, óriási tanulási lehetőség, ötleteket kapok, ha elakadok, vagy arra, hogyan lehetek jobb. Inspiráló a társaság, és a kreatív feladatok fejlesztenek.” (Bagó Tünde)

„…mert mindig van újdonság, vagy valami, ami jobban bevésődik, helyére kerül.” (Darvas Petra)

„Fejlődik az írástechnikám. Rengeteg inspirációt és bátorítást kapok.” (Gáspár Virginia)

 

Hogyan telnek a klubnapok?

A témákat Nádasi Krisz, a klub alapító-vezetője állítja össze, és többségünknek megvan a maga kedvence. Van, akit az érdekel, hogyan közvetíti az érzéseket az író az olvasónak, vajon ugyanazt fogja érezni az olvasó is, amit a karakter vagy annak megalkotója kíván? Mást a gondolatok kifejezése és az információ-adagolás izgat, és olyan is van, aki esküszik a romantikára vagy a cselekményváz és a karakterépítés problematikájára. Népszerű téma az arcolvasás technikája, hogyan tudunk az arcfelépítéssel karaktereinkről extra információt adni. Másokat nem a téma, hanem a hozzá kapcsolódó feladatsor ragadott meg: „Talán izgalmasabb, amikor könyveket elemzünk, mitől lett valami bestseller, vagy mitől nem, és amikor a saját szövegünkben bogarászunk. Az adja a legtöbb lehetőséget az önreflexióra. Magyarán nem is a téma, hanem a hozzá kapcsolódó feladatsor az, ami miatt egy-egy alkalom közel áll hozzám, mert a legszárazabb témát is lehet izgalmasan feldolgozni, és a legizgalmasabbat is elkenni unalmas feladatokkal — még szerencse, hogy utóbbi nem jellemző a Könyvtitkokra. Azok a témák ragadnak meg, amik nem az írástechnikára, hanem a könyv lelkére alapoznak.” (Darvas Petra)

 

Tervek, álmok, vágyak

 

„Több regényötletem van, de a maratoni írástól még tartok.” (Hegedűs Anikó)


„Az általam megálmodott hatalmas és kaotikus világban játszódó történettel próbálkozom. Remélem, lesz olyan olvasója, akit beszippant és le sem tudja tenni addig, amig végig nem olvassa.” (Mitág Tamás)


„Bízom benne, hogy sci-fi kalandregényem és a hozzá készülő illusztrációk megütik majd azt a szintet, hogy egy hagyományos kiadó fantáziát lásson benne.” (Schuck Krisztián)


„A három részesre tervezett történelmi regénysorozatom első része elkészült, 2023 első felében jelenik meg, a második részén dolgozom jelenleg, de a fejemben már körvonalazódik egy újabb ötlet, az évszázadot felölelő nagyregény keresztül-kasul Európán.” (Bagó Tünde)


„Ifjúsági fantasy trilógiám befejező részét írom, az Ikrek mágiája és a Mágusok kelyhe folytatását, de már egy felnőtt regény ötlete is dolgozik az agyamban. Mindeközben novellákat írok, amikben más-más módszereket és stílustechnikai gyakorlatokat próbálgatok. Több zsánerben olvasok, pályázatokon indulok, és irodalmi folyóiratokat böngészek. Szeretnék jelen lenni a hazai írói közösség vérkeringésében.” (Darvas Petra)


„A sorozatnak tervezett, ifjúsági urban fantasy regényem A dühös tűz fellángolása második részének befejezése a rövid távú célom, hosszú távon pedig a teljes sorozat megírását tervezem.” (Gáspár Virginia)

 

 

Hogyan látja Nádasi Krisz, a Könyvtitkok Klub alapítója a csoport múltját, jelenét és jövőjét?

 

"Az első három napos regényíró kurzusom, a Novel School befejeztével 2019-ben, tudtam, hogy ennyi tananyag semmi, ennél sokkal többet, mélyebben, szélesebben lehet foglalkozni az írással, jobban kitekintve az irodalom felé. 2020-ban összeállítottam egy ötnapos haladó kurzus tervét, ám már az első tanulással töltött napunkon nyilvánvalóvá vált, hogy az anyag sokkal több, mint amennyit öt nap alatt érinteni lehet. A résztvevők javaslatára és biztatására alakítottam ki az új foglalkozást úgy, hogy havonta egy napon keresztül dolgozunk egy adott kérdéskörben, és úgy tűnik, a tematika és a szerkezet bevált. Én is élvezettel állítom össze az új anyagokat, és a csoport tagjai, regényírók és novellisták, ahányan annyifélék, lelkesen jönnek minden hónapban. Van köztünk olyan, akit az emberi sorsok érdekelnek, és kifejezetten igényesen fogalmaz, más inkább kalandokat szeretne elmesélni. Van, aki romantikus művet ír, más fantasyt vagy sci-fit, akár történelmi regényt. Az az elvem, hogy attól, hogy valaki populáris irodalmat ír, még ismerheti és használhatja Tolsztoj vagy Dickens írói eszköztárát.


Minden klubnap másképp zajlik. Törekszem a változatosságra éppúgy, mint a kedvelt feladattípusok megtartására. Mindig van elméleti tananyag, és amit elmagyarázok, azt példákkal is alátámasztom. Keresek új szöveget is az új témákhoz, de vissza-visszanyúlunk az ismert szövegekhez, hogy új nézőpontból vizsgáljuk meg őket. Keresek jó és rossz szövegeket, elemezzük, mi miért jó vagy rossz, és hogyan lehetne javítani. Az adott témát a saját írásunkra nézve is vizsgáljuk, a társainknak is segítünk, és vannak páros meg csoportos feladatok is. Van, hogy új szöveget írunk a foglalkozáson, de van, hogy nem. Attól is függ, mit tartok célszerűnek, meg attól is, a csapatnak aznap épp mihez van kedve. A témák területén két irányból építkezem. Az egyik az, amit én szeretnék megmutatni a csoportnak, például egy érdekes dramaturgiai szerkezetet. Akkor összegyűjtöm róla, amit tudok, példákat keresek, feladatokat találok ki hozzá. A másik irány, ha az írók kérnek egy témát, például ilyen most a levélregény, az új szemeszterben ezekről is fogunk olvasni, tanulni. Amikor a csapat felől jön az igény, akkor persze többet kell kutatnom, mint amikor nekem magamnak van már annyi háttértudásom és szövegem, hogy abból összeállítok egy új foglalkozást. Az érdekes az, hogy amikor két éve elkezdtük, nem hittem, hogy lesz mondandóm az első munkafüzet után, most meg már a negyediket írom.


Elégedett vagyok a csoportdinamikával: lelkes, egymást támogató írók járnak össze, a szabadságukat is úgy szervezik, hogy a nyári alkalmakra is eljöhessenek. Szeretem, hogy emellett mindenki más: az, hogy az egyik résztvevő a konfliktus mélyítését tartja fontosnak, a másik a szerelmi szál épülését, a harmadik a világ történelmi hátterét, rengeteg új szempontot ad a társaknak.

 

Amit fejleszteni szeretnék, hogy legyen még több komoly témánk, és ennek érdekében egyre több szöveget hozok klasszikusoktól és szépirodalmi folyóiratokból. Másrészt könnyedebbé is szeretném tenni a foglalkozásokat, több olyan feladatot kitalálni, ami inkább a fantáziát mozgatja, nem konkrétan az íráskészséget fejleszti, például az egyik legnagyobb siker az idézetekből alkotott új történet megírása volt. Az új témák mellett időnként megismétlünk egy-egy foglalkozást, sokan eljönnek azok közül is, akik már egyszer részt vettek ezen a programon, mivel minden alkalommal másképp alakul az adott nap, botorság lenne konzerválni valami olyat, ami ennyire kreatív.

 

Jelenleg a Könyvtitkok Klubnak 25 tagja van, de egy foglalkozáson maximum 12 fő vehet részt a gördülékeny közös munka érdekében. Gyorsan elfogynak a helyek. Minden alkalommal vannak vidéki vagy külföldön élő online bejelentkezők is. Időnként újak is csatlakoznak, mivel egy-egy alkalomra is lehet jelentkezni. Bárki jöhet, akit érdekel az adott téma. A legtöbb téma a regényíróknak hasznos, de természetesen novellaírók is bekapcsolódhatnak. Nem jön el minden tag minden klubnapra. Például szinopszist nem biztos, hogy az ember akar írni, ha még csak az ötletén dolgozik. Kevés olyan téma van, ami novellaíróknak nem releváns, mert mondjuk érzelmeket rövid és hosszú írással is akarunk kelteni. A regény dramaturgiája lényegében az egyetlen, ami novellákra nem értelmezhető. Olyan írók is jönnek, akiknek jelent már meg regénye, vagy készen van, és olyan is, aki még az elején tart, az ötletelésnél jár.

 

A nyaram a tananyagfejlesztéssel telik, júliusban ezzel foglalkozom. Összeállítom az egyes témák anyagait, regényrészleteket keresek, novellákat fordítok. Különösen kíváncsi vagyok, mit fog szólni a csapat a szoros olvasás témaköréhez. És már előre várom a januári alkalmat, amikor csakis írunk, ez 2022-ben is fenomenális élmény volt, összegyűltünk és írtunk egész nap, nem volt tananyag, de feladatot, játékot így is találtam ki. Ezt megismételjük, az biztos!"

 

 

Mit jelent a Könyvtitkok Nádasi Krisznek és a klubtagoknak?

 

„Hónapról hónapra olyan tudásanyagot dolgozunk fel, amire rámondhatjuk, hogy titok: abban az értelemben, hogy nem könnyen beszerezhető ismeret. Ha olyan témakört is választok, ami mondjuk általános iskolában már volt tananyag, másképp mutatom be, máshonnan világítom meg. Egyrészt írói szempontból, másrészt logikát adva a tanultak mögé.” (Nádasi Krisz)

 

„A Könyvtitkok az inspiráció, a fejlődés és támogatás.” (Gáspár Virginia)

 

„Én csak csodának hívom, minden perce egy ajándék.” (Mitág Tamás)

 

„Szeretem a regényekben felbukkanó rejtélyeket, kitalálni a saját rejtélyeimet. A titkokat az írás, mint mesterség jelenti.” (Bagó Tünde)

 

„Minden könyvben van egy titok, egyértelmű, meg akarom fejteni. Titok az író személye, mi inspirálta, honnan veszi az ötleteit, azt akarom kideríteni, mi a főszereplő motivációja, mit miért csinál, mint a saját életemben. Az írásban is arra keresem a választ, miért történik, az író mit akar megmutatni, az olvasó hogyan értelmezi. Kedvelem a jóízű meglepetéseket. A klubban pedig átkerülök egy másik dimenzióba, egy szabad világba, ahol bátorítanak, hogy jobb
legyek; kegyetlenebb, kínzóbb, visszafogottabb stb., amire éppen szüksége van a karakternek, és persze nekem.” (Hegedűs Anikó)

 

„Egy könyvben nemcsak egy titok lapul, hanem számos, és biztos vagyok, hogy mindenki mást talál meg benne. Több oldalról megközelíthetjük, a stílus felől, a mondanivaló felől stb., de ezek jó esetben úgyis összefüggenek. Minden olvasó abba a szálba kapaszkodik, azt fogadja be (nem morálisan értve), érzi benne hangsúlyosnak, ami jelenleg érdekli, vagy amilyen élethelyzetben van; arról súg neki az olvasmány. Ezért is izgalmas évekkel később újra elolvasni egy történetet, más lesz az üzenete. Egyébként minden egyes Könyvtitkok alkalom után másként olvasok, észreveszek, figyelek olyasmit, amit eddig nem. Figyelek arra, hogy abban, amit írok, mindig legyen több olyan szál, ami az olvasó fülébe súghat — titok, ami mégis ismerősen cseng, hogy össze lehessen kacsintani az olvasóval, mert tudjuk, hogy ez a mondanivaló kettőnk titka.” (Darvas Petra)

 

A 2019-ben elindult háromnapos tanfolyamból lett egy ötnapos haladó regényíró tanfolyam, majd megszületett a Könyvtitkok Klub, Nádasi Krisz íróköre, és a történet hömpölyög tovább. Nincs megállás. Az író-olvasó szimbiózis végtelen, a témák kimeríthetetlenek és mindig jön egy-egy újabb ötlet, történet, amit feltétlenül meg kell írni.

 

További információ: KNW Krisz Nádasi Writes https://www.krisznadasiwrites.hu/

Klubtagsággal kapcsolatos információk:
https://www.krisznadasiwrites.hu/konyvek_webshop/konytitkok-regenyiro-klub/