Egy új közösség fiataloknak – támogatott helyek a Kritika és Felelősség szabadegyetemre

 

Augusztus 21-27. között a Szájensz Szeánsz nevű civil szervezet szabadegyetemet szervez a balaton-felvidéki Csórompusztán. A Kritika és Felelősség Szabadegyetem egy egyedülálló kezdeményezés, amelynek célja a hagyomány- és közösségteremtés. A szervezők által megcélzott korosztály a 18-30 év közöttiek, ami azt jelenti, hogy nemcsak az egyetemistákat, hanem a munka világába frissen belépett fiatalokat is szeretettel várják. A szabadegyetem kötelezően ajánlott pályaválasztás előtt álló fiataloknak, egyetemistáknak, akik megismernének más tudományterületeket és egy új közösségre vágynak, vagy a munkaerőpiacon lévő fiatal felnőtteknek, akik nosztalgiával gondolnak vissza egyetemi éveikre.

 

 

Mit is jelent pontosan a szabadegyetem kifejezés?

 

Az „egyetem” része talán egyértelműbb, azt jelenti, hogy egy olyan közösségről van szó, amit a tudás izgalma, szeretete, létrehozása mozgat. Hogy miért „szabad”, az már bonyolultabb. Szabad, mert bármely 18-30 év közötti ember jelentkezhet: nem kell megfelelni a formális oktatásban elvárt követelményeknek, mint a felvételi vagy az érettségi. Szabad mert kötetlenebb a formája: egy táborban vannak a résztvevők közösen, ahol maguk választhatnak a programok közül, este pedig bulizhatnak, kapcsolódhatnak egymással stb. És szabad, mert nem frontális oktatási módszerekkel történik, amiben egy passzív hallgató és egy oktató áll szemben egymással.

 

Már a hallgató szó maga is egy olyan szerkezetet ír le, amiben valaki beszél, a másik pedig csak némán befogad. Egy jó szabadegyetemen ehelyett aktív résztvevők vannak. A tudás végül nem megkérdőjelezhetetlenül áramlik egy „tudományos” autoritástól a befogadó felé, hanem közösen és kritikusan gondolkodik egy közösség. „Inkább együtt hozzuk létre a tudást, mint átadjuk azt. Hisszük, hogy az egész oktatás torz képe önmagának a szabadság effajta megléte nélkül. Sok elmélet magyarázza a világot, ezek versenye és ütközése a tudományos haladás motorja. Miért várjuk el tehát, hogy a diák egy tanulási helyzetben ne szállhasson be a versenybe és kérdőjelezhesse meg az oktatót?” - magyarázta Czabán Samu, a szabadegyetem szervezője.

 

 

Fejlődés és kikapcsolódás szinte ingyen

 

Az Erasmus+ támogatásának hála az egyheti szállás és étkezés ára 18.000 forint, a kevesebb lehetőséggel rendelkező fiatalok pedig kedvezményes jegy lehetőségével is élhetnek. A táborban mintegy 70 fiatal vehet részt, az érdeklődők június 30-ig adhatják le jelentkezésüket a Kritika és Felelősség honlapján.

 

A szervezők kifejezetten fontosnak tartják, hogy a helyszín a természethez közel legyen, ezért esett a választás a Kapolcs mellett található Csórompusztára. „Végtelen sok információ, inger ér minket, a világ gyorsabb, mint amire tervezték az emberi lényeket. Nagyon jó kiszakadni a természetbe, lelassulni. A tábor azokat az alapvető igényeinket elégíti ki, amelyek az evolúciós gyökereinkből erednek, hogy legyen egy törzsünk, kapcsolódjunk a természethez, értelmes szerepünk legyen a közösségünkben. A tábor erre ad lehetőséget, és mindemellett feltöltődést is a sokszor elmagányosodott vagy kiábrándult fiataloknak.” – mondták a szervezők.

 

 

Több tudományág is terítékre kerül

 

A Szabadegyetem három pillér köré épül. Az első a közösség, hiszen a résztvevőket csapatépítés és önismeret várja. A második a tudásátadás, aminek keretében mindenki kötetlenül beszélgethet a meghívott tudósokkal, művészekkel és szakértőkkel. A harmadik pillér a felelősség, aminek keretében a tábort követően lehetőség van egy társadalmi projekt végrehajtására a projektben résztvevő hat Budapesten kívüli vidéki város egyikében. A táborlakók a hét során bepillantást nyerhetnek a pszichológia, társadalomtudományok, politika, kultúra, művészet, egészség és sport területeibe.

 

Fontos, hogy itt személyesen, kis létszámú workshopokon tudnak a résztvevők találkozni a téma hazai szakértőivel. Így van lehetőség arra, hogy kérdezzenek, vitatkozzanak, megigyanak utána egy kávét az előadóval, és megismerjék hétköznapi emberként is. Egy ilyen találkozás életre szóló motivációt tud adni. Ma a fiatalok folyamatosan választások elé néznek, ami bénító: mit dolgozzunk, milyen egyetemre menjünk, melyik hírnek higgyünk, vállaljunk-e gyereket, stb. Ebben óriási segítség lehet az a minta és gondolkodásmód, amit az ország vezető tudósai-művészei tudnak hozni.” - magyarázta Czabán Samu.